, 12.12.2018

Až 26 % Slovákov verí internetu viac ako rodine. Ako ste na tom vy?

85 % Slovákov má prístup na internet a z nich ho až 99 % využíva každý deň. Pre porovnanie v roku 2000 využívalo internet len 9 % Slovákov. Ak vás zaujíma správanie slovenských zákazníkov v online svete, určite si nenechajte ujsť výsledky najnovšieho prieskumu Digital Conzoomer 2018, ktorý mapuje správanie 2000 Slovákov na internete.

Na digitálnom prieskume sa podieľali výskumníci z United Consultants v spolupráci s MARK BBDO a analytikmi z Pricewise.

Internet je dnes bežná dennodenná záležitosť, bez ktorej by sme si mnohí nevedeli predstaviť svoj život a rozhodovanie. Počas 18 rokov sa stal internet súčasťou skoro každej domácnosti u nás,“ hovorí Marián Timoracký konzultant zo spoločnosti United Consultants, ktorá sa správaním ľudí na internete zaoberá už viac ako 20 rokov.

Skoro polovica (46 %) všetkých online užívateľov sa pripája do online sveta prostredníctvom mobilného telefónu a v každej digitálnej domácnosti sa nachádza neuveriteľných 5,7 zariadení pripojených na internet. Slováci používajú na internet pri hľadaní informácií, potom na komunikáciu s ľuďmi, ktorých nemajú nablízku, prípadne si vypĺňajú voľný čas. Práca je až na štvrtom mieste.

Podľa internetových aktivít rozdelili výskumníci digitálnych spotrebiteľov do ôsmich kategórií. Najväčšie zastúpenie majú Fajnšmekri, za nimi nasledujú Sliediči, Nadšenci a prvú štvoricu uzatvára skupina zvaná Robinson. Piatou kategóriou sú Surferi, v ktorých sa nachádza najviac mladých ľudí vo veku v priemere 31 rokov. Poslednú trojicu uzatvárajú Pragmatici, Pozorovatelia a Odpadlíci. Najzdatnejší užívatelia internetu sú Surferi a Fajnšmekri s priemerným vekom okolo 40. Práve Fajnšmekri sú najvzdelanejšou a najbonitnejšou skupinou digitálnych spotrebiteľov.

Segment Robinson(iek) je svetom žien na rozdiel od Pragmatikov, kde je väčšina mužov. Robinsonky sú ženy z menších miest a obcí, ktorých príjem klesol v dôsledku materskej dovolenke.

Je to často ich jediné okno do sveta. Bez internetu si nevedia predstaviť život nie preto, že by sa nudili, ale preto, že by bez neho nestihli nič urobiť, stratili by kontakt s ľuďmi, na ktorých im záleží, a nevedeli, čo sa deje tam vonku,“ vysvetľuje Peter Krišťák z Pricewise.

Pre Nadšencov je byť offline úplne nepredstaviteľné, internet je pre nich nemennou a pevnou súčasťou života. Sliediči sa venujú porovnávaniu cien a výberu najlepšieho produktu za čo najnižšiu cenu. Poslednú skupinu Odpadlíkov charakterizuje práve to, že nedôverujú príliš novým technológiám a keby zanikol internet, ani by si to nevšimli.

Ďalšie zaujímavosti

  • Online hry lákajú najviac ľudí vo veku 35 - 44 rokov a 18 % z nich si ich zahrá aspoň raz za deň.
  • 67 % digitálnych žien je každý deň na Facebook-u. 70 % žien si denne s niekým četuje prostredníctvom aplikácií Messenger, WhatsApp alebo Viber.
  • Aj online generácia pred dôchodkom je aktívna: 66 % ľudí vo veku 55 až 64 rokov sleduje dianie na sociálnych sieťach minimálne raz za týždeň.
  • 77 % tínedžerov si niečo kúpi v e-shope aspoň raz za mesiac, 93 % užívateľov internetu si kúpilo online niečo za posledný rok.
  • Viac ako polovica užívateľov internetu na Slovensku nakupuje v čínskych e-shopoch (Alibaba, Wish...).

ZÍSKAŤ VIAC VÝSLEDKOVO prieskume napísali: PC REVUE, Živé.sk, Stratégie, SME, touchit.sk, Denník N, teraz.sk, Refresher, Dobré noviny, Dnesky a 24hodín.


PRICEWISE je dodávateľ riešení a nápadov prinášajúcich rast tržieb a zisku. Špecializujeme sa na oblasti direct marketingu, vernostných programov a pricingu. Naša odborná pomoc pri hĺbkovej analýze dát pomohla analytikom z United Consultants získať potrebné dáta a dospieť k mnohým prekvapivým zisteniam.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na office@pricewise.sk

Bratislavská pobočka

Ružová dolina 8, 821 09, Bratislava Slovenská Republika +421 905 937 773 office@pricewise.sk

Pražská pobočka

Na Perštýně 342/1, 110 00, Praha Česká Republika +420 731 618 725 office@pricewise.cz

DPO

Zodpovedná osoba Mgr. Alžbeta Krejčiová +421 915 916 331 alzbeta.krejciova@pricewise.sk